جان کوم

تعداد بازدید۹۶۶۳مرتبه


می‌دانم که آغاز نمودن بسیار سخت و دشوار می‌نماید،  اما مهم است.
زندگی حرفه ای جان کوم موسس واتس آپ را برای شما خوبان ارسال می کنم.
۱۰ نکته را با علامت * مشخص نموده ام.
لطفا نظرات خود را پیرامون نکات و موفقیت حاصل شده با من به اشتراک بگذارید.

⁣جان کوم مدیرعامل واتس آپ زمانی که پسر ۱۶ ساله در اوکراین بود به دلیل  فقر و نداشتن امکانات کافی* از شهر خود به آمریکا مهاجرت* کرد و نمی دانست که چه آینده ای در انتظارش است. طوفان تغییرات اوکراین سراغ زندگی جان کوم و خانواده‌اش هم آمده بود. اول قرار بود پدرش به آمریکا رفته و بعد آنها را نزد خود فرابخواند، اما همه چیز کاملا برعکس شد. جان همراه با مادر و مادربزرگش مسافر آمریکا شد؛ سفری به مانتین ویو در کالیفرنیا. سفری که مشخص بود برای همیشه سرنوشت او را تغییر خواهد داد.
رفتن به دانشگاه ایالتی سن خوزه و پیگیری دانش کامپیوتر* گام مهمی در زندگی جان بود. حداقل خودش در ابتدا چنین فکری می‌کرد، ولی اصلی‌ترین اتفاق زندگی‌اش، اصلاً ربطی به این دانشگاه نداشت. قرار ملاقاتش با برایان اکتون در شرکت یاهو* همه چیز را برای هر دو نفر تغییر داد. رابطه جان کوم و برایان اکنون بعد از آن ملاقات، بسیار صمیمی تر شد؛ چیزی که سرانجام باعث شد تا جان هم شغلی تمام وقت در یاهو برای خودش دست و پا کند. ژانویه ۲۰۰۹ برای همیشه در ذهن جان و برایان باقی خواهد ماند. خرید یک دستگاه آیفون و بررسی App Store یک چیز را به سادگی برای آنها مشخص کرد؛ آینده دنیای It در اختیار همین برنامه‌های کوچک خواهد بود. نیازی به نوشتن راهبردهای چندساله و چیزهای اینچنینی نداشت.*
همه چیز در ذهنش برنامه ریزی شده بود. اولین کارش تماس با آلکس فیشمن بود. دوستی روسی که از انجمن شرق اروپایی ها ملاقاتش کرده بود.* در کنار پیتزا خوردن مقابل پیشخوان آشپزخانه آلکس، طرح اصلی یک اپلیکیشن پیام رسان ریخته شد. جان به سرعت نام Whatsapp را برای این برنامه انتخاب کرد چرا که از لحاظ تلفظ بسیار با What’s up شباهت داشت.
حال این خانواده با فعالیت در زمینه فروش مواد غذایی توانسته اند در رفاه نسبی زندگی کنند.با حجم دارایی های خالص حدود ۶.۸ میلیارد دلار، کوم قطعاً راه زیادی را از زمان کار در حوزه مواد غذایی طی کرده است.* حالا مجله بیزینس اینسایدر به بررسی روند زندگی جان کوم مدیرعامل WhatsApp در یک سال گذشته و بعد از خریده شدن شرکتش توسط فیس بوک پرداخته است.
در یک حرکت نسبتاً سمبلیک، کوم در دفتر قدیمی فروش مواد غذایی خودش، یکسری کاغذ مربوط به تشریفات اداری را برای معامله با فیس بوک امضا کرد. این دفتر قدیمی تنها کمی با دفتر مرکزی WhatsApp در مونتین ویو فاصله دارد.
در ماه فوریه سال۲۰۱۴ کوم میلیاردر شد.* تیم کاری شرکت WhatsApp معامله با فیس بوک را جشن گرفتند؛ جشنی مفصل و پرهزینه. بعد از آن و تنها چند روز بعد از آنکه خبر خرید WhatsApp توسط فیس بوک اعلام شد، کوم همراه با «بریان آکتون» دیگر مؤسس این اپلیکیشن، برای شرکت در کنگره جهانی موبایل به بارسلونا رفتند و در آنجا توانستند با «خاویر تریاس» شهردار بارسلونا دیداری داشته باشند.
در زمان حضور در بارسلونا، کوم به میهانی دعوت شد که در آنجا مارک زاکربرگ و همسرش پرسیلا چان هم حضور داشتند. جالب است بدانید که کوم که حالا سرمایه میلیارد دلاری دارد، اما گویا همچنان از روش‌های صرفه‌جویی و پس‌انداز که در زمان نوجوانی یاد گرفته بود، استفاده می‌کند.
کوم که پیش از خریده شدن شرکتش توسط فیس بوک هم یک خودرو پورشه داشت، دوست ندارد به عنوان یک کارآفرین شناخته شود.
او بارها گفته است ترجیح می دهد روی ساخت و تولید یک محصول خوب و پیشرفته متمرکز شود تا اینکه بخواهد تنها ثروت اندوزی کند.*
تنها چند ماه بعد از آنکه شرکت کوم خریده شد،او چرخشی جدی به سمت فعالیت های انسان دوستانه و خیرخواهانه داشت و به شکلی آرام و بی سر و صدا ۵۵۶ میلیون دلار به بنیاد جامعه سیلیکون ولی اهدا کرد.* خرید WhatsApp توسط فیس بوک در نهایت در ماه اکتبر گذشته به پایان رسید و کوم بصورت رسمی به اعضای هیأت مدیره شرکت فیس‌بوک پیوست. درست مانند دیگر مدیران عامل بزرگ در دره تکنولوژی او هم با دریافت درآمد سالانه تنها یک دلار برای هر سال موافقت کرد و در مقابل سهامی به ارزش دو میلیارد دلار را از این شرکت در اختیار گرفت.

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.