روزنوشت(۲۹مهر۹۲)

تعداد بازدید۷۴۸۱مرتبه

امروز بعداز اینکه تقریبا ۱۲ ساعت سر کلا س نشسته بودم در مسیر برگشت رادیوماشین را گوش میکردم ،مطلبی توجه ام را به خودش جلب کرد.سازمان بهداشت جهانی اخیرا آماری در مورد آلوده ترین شهرهای دنیا اعلام کرده و تقریبا ۵ شهر ایران رتبه ۱ تا ۱۵ را به خودشان اختصاص داده اند.اهواز رتبه ۱ ،سنندج رتبه ۳،کرمانشاه رتبه۶….تهران رتبه ۱۵ .واقعا آمار تکان دهنده ای بود.نکته جالبتر اینکه مسوولین این شهرها علت آلودگی را ورود گرد وغبار وهوای آلوده از کشورهای مجاور اعلام میکردند واین درحالی بودکه به جای آنها رتبه ۱ را ما دریافت کرده ایم.
در هر صورت نتیجه ای را که از ارائه این مطلب میخواستم بگیرم این بود که خدا رو شکر در شهری زندگی میکنیم که کمتر درگیر مسائلی چون آلودگی هوا هستیم اما دیر یا زود اگر بحرانهای ترافیکی را جدی نگیریم آلودگی هوا برای مردم شهرمان خطر آفرین خواهد شد.هر انسان روزانه تقریبا ۹۰۰۰ لیتر هوا را وارد ریه وششهایش میکند .آلودگی هوا در مردان عامل اصلی سرطانهای ریه و پروستات است.امیدوارم قبل از اینکه این امراض همشهریانمان را تهدید نماید بتوانیم با برنامه ریزی ترافیکی هم شاهد شهری آرامتر وهم داشتن مردمی سالمتر وشادتر باشیم.
همچنین ۲۹ مهر ماه ،روز ملی صادرات را به همه صادر کنندگان کشور وشهرم تبریک گفته وامیدوارم دولت محترم با ارائه بسته های حمایتی وسیاستهای تشویقی از تولیدکنندگان قدم بزرگی در افزایش درآمد کشور واشتغالزایی داشته باشد.

8 دیدگاه در “روزنوشت(۲۹مهر۹۲)

 1. باسلام
  ذباله های دپو شده در ۲۰۰۰ که موجب آلودگی زیست محیطی و غیر قابل جبران برای منطقه دارد و شاید از وظایف شورا باشد را فراموش کردید لازم نیست راه دور بروید نگران منطقه خود باشید .با تشکر

 2. دوست عزیزم سلام ،
  با شما هم عقیده ام هم در مورد استفاده از رسانه رادیو بدلیل قابلیت های خاس و بی نظیرش و هم در مورد حساسیت به محیط زیست . بی تردید اکثـــــــــر دستکاریهای بشر در اکوسیستم طبیعی به هدف خیر صورت می گیره که بعد شرش دامن عده زیادی رو می گیره . امیدوارم در منطقه ما این اشتباهات صورت نگیره و همگی به نصایح و هشدارهای کارشناسان محیط زیست و منابع طبیعی توجه کنیم و با توجه به این نصایح آینده اقتصادی و پیشرفت منطقه رو رقم بزنیم .یادمون نره ما در جایی زندگی می کنیم که اکوسیستم طبیعی ان برای خیلیها جذابیت داره با دستکاری شتاب زده وبی مطالعه جای افسوس برای خودمون و بقیه نزاریم چون اتفاق های بد معمولا سریع و بدون بازگشته . مثل چرا شهرمون ساحل تمیز و قابل استفاده نداره ؟ چرا ساخت و ساز بلند در کنار ساحل … ؟ حال که طرح آزاد سازی ساحل قابل اجرا نیست چرا دست اندازی بیشتر ؟ و جنگل …..

 3. سلام
  خسته نباشید مهندس
  می خواستم در مورد زباله و نخاله های ریخته شده در کنار رودخانه چشمه کیله در کمر بندی شهر (پل بزرگ) که منظر شهری شهر تنکابن را خیلی بد جلوه نموده و برای هر مسافر و سرمایه گذار ذهنیت خوبی ندارد.

 4. سلام جناب مهندس
  با تشکر از توجه جدی شما به مشکلات شهرمان؛شاید به دلیل وضعیت خاص آب و هوایی ما از لحاظ آلودگی هوا حداقل تا چند سال آینده با مشکلی مواجه نباشیم ولی وصل بودن بسیاری از فاضلابهای خانگی به کانالهای اگوی شهری و سرازیر شدن آن به دریا میتواند مشکلات زیست محیطی فراوانی را برای دریا و آبزیان آن بوجود آورد.

 5. در سایت الف مطلبی خواندم راجع به تعییر کاربری زمینهای شمال. به این آدرس:
  http://alef.ir/vdcft0d0vw6dxma.igiw.html?202356
  زیر آن نوشتمم:
  بیرون گود نشستین میگین لنگش کن؟
  گیلانی ها و مازندرانی ها از گرسنگی بمیرند به قیمت حفظ مناظر زیبا برای تهرانی های مرفه بی درد؟ زیبا نگه داشتن مناظر عمومی جنگلها و مراتع که از اتفال هستند و مال عموم مردم با تغییر کاربری زمینهای شخصی مردم دو مقوله جدا است. وقتی کشاورز در زمینش محصولی تولید میکند که حتی ارزش برداشت ندارد و هزینه برداشت آن از قیمت فروشش بیشتر است چه انتظاری دارید؟ وقتی مرکبات شب عید میخواهد قیمت بگیرد و کشاورز یا ذخیره ساز شمالی به اندک سودی برسد داد و فغان از همین سایت ها و روزنامه ها و رادیو و تلویزیون بلند میشود. واردات بی رویه توزیع میوه ارزان سردخانه ای و انواع قیمت گزاری و تعزیرات و ممنوعیت صادرات به جان کشاورز و ذخیره ساز افتاده حتی نام این افراد به محتکر و سود جو تغییر پیدا میکند. غافل از اینکه ذخیره میوه در فصل تولید برای مصرف در ایام خاص مثل عید همه جای دنیا مرسوم است. بنابراین به یک شمالی حق بدهید که وقتی سالی ۲ میلیون تومان از هزار متر زمین کشاورزی سود بدست نمی آورد حق داشته باشد آنرا به قیمت بیست میلیون تومان هم شده بفروشد تا با گذاشتن پول آن در بانک دو برابر آن سود را بی دردسر و زحمت بگیرد. یا با این پول برای پسرش یک پراید بخرد تا مسافرکشی کند.
  شمالی میبیند که مسافر با اتومبیل بنز و لکسوس چند صد میلیون تومانی از کنار شالیزارش رد میشود و با آه و افسوس به همان پراید فکر میکند.
  ممنوعیت تغییر کاربری و قوانین سخت گیرانه مثل ممنوعیت ویدیو در سالهای گذشته است. چاره در اصل ماجراست. دولت کاری کند که مردم تا میتوانند کشاورزی کنند و سودی بدست آورند که هیچگاه فکر کوچک کردن زمینشان نیفتند چه برسد به فروش آن به غریبه.

 6. بنام خداوند جان و خرد
  جناب اقای علیرضا فلاحتکار
  مایه مباهات وخرسندی است که چنان خردمندانه در این راه پر فراز و نشیب گام نهادید واندیشمندانه به طرح ایده های سازنده میپردازید، میدانم که بار این مسئولیت خطیربس گران است .اما با توجه به شناختم ازشما .همت والایتان را ارج مینهم و از تمامی همشهریان عزیز و اصیل شهسوار تقاضای همیاریتان را دارم چراکه در بیرون گود لمس بازوان تنومند پهلوان میسر نیست وبا اما واگرها وچراها ! نمیتوان پنجه در گرده مشکلات انداخت این میدان، مردان عمل می خواهد، ای دوستان مهربان شهر زیبای شهسوار آستین هایتان را بالا بزنید پاشنه های همت را برکشیده وبا تدبر وتفکروامکانات موجود ، وراهبری نماینده منتخبتان وحمایتتان از هر جهت ، سازندگی را اغاز کنید ویاس و نا امیدی را به اقیانوس نسیان بسپارید وبا امید به یزدان پاک وهمتتا ن نام این شهر عزیز را بیش از پیش جلال و شکوه بخشید .چرا که استحقاق بهترینها را دارد. درود بر همه مردم عزیز و شرافتمند شهسوار

 7. با سلام خدمت آقا شهرام
  با احترام کار به عمل برآید نه به سخن.مردان عمل وقتی وارد گود شدند باید کار نمایند. نمی شود نمی گذارند اما واگرها معنی ندارد پس هدف از عضویت در شورا چه بوده مگر نه اینکه مدعی باید و نبایدها بودند واقدامات وکارهایی که اعضای قدیم انجام ندادند یا نتوانستند انجام دهند باید صورت گیرد پس چه تفاوتی میانشان است. تفاوت باید احساس شود با توجه به مفهوم زمان در این مدت تفاوت ملموسی مشاهد نشده امیدوارم اقدامات میسر اتفاق افتد . با ادب بسیار

  • جناب اقای سیا مک.. با عرض سلام
   احتراما به عرض جنابعالی میرسانم اشاراتتان با مفاهیم متن قبلی در یک راستا است وآن اینکه اقدام دراولویت امور است مشروط به برنامه مدون نه ازمون و خطا وبا اتکا بر امکانات موجود، بحث مدیریت کلان در جایگاه خود قابل تامل است و مبحث دیگر، خرد جمعی و برنامه ریزی مبتنی بر داشته هاست واین امور مانند حلقه های زنجیر به هم متصل است خواسته ها وانتظارات شهروندان بسیار است واز هر دیدگاهی اولویت با یک مشکل، اما ازنگاه کلان اولویت با اموری است که شهر با ان دست به گریبان است واما در این راستا رسیدگی به سایر معضلات هم ،همزمان میسر میشود. به الطاف خدای عزیزوهمت نماینده محترم وهمراهی شما شهروندان گرامی امیدوار هستیم هر اتفاق مهمی در زمان مناسب خود حادث میشود،انجام امور صبرو مساعدت شما همشهریان عزیز را میطلبد.بسیار از نظر شما خرسندم وتندرستی شما را از پروردگار عالم خواستارم ..مزید امتنان وتشکر از نگارشتان